Sunday, February 2, 2014

Meijer Coupon Match-Ups 2/3-2/9

Here are the coupon match-ups for the weekly sale starting Sunday, February 3rd, and running through Saturday night February 9th! We have some interesting sales going on this week including one where you buy a specific dollar amount of participating items and then get a Catalina good OYNO!
Buy $15.00 Get $3.00 Good OYNO
Buy $25.00 Get $5.00 Good OYNO
Buy $30.00 Get $7.00 Good OYNO
There is also a Spend $20.00 and Get $5.00 Off Instantly, as well as a Pet catalina Offer! See them all below WITH Deal Scenarios and Coupon Match-Ups!!!
Things to remember about Meijer
1. Meijer DOES accept coupons in almost all forms; manufacturers, printable, digital and competitors. 
2. Meijer DOES NOT double coupons
3. This sale will run from 1/30-2/2
To view the complete Meijer coupon Policy please click here: Meijer Coupon Policy, or sign up for Mperks and load these digital offers above:Mperks

Buy $15 Get $3.00 OYNO, Buy $25 Get $5.00 OYNO, Buy $30.00 Get $7.00 OYNO

Coke or Sprite 6pk Bottles $2.50 each

Coke 24pk Cans $6.98 each

Dasani Water Enhancer Drops $3.49 each

Dasani Water 24pk $3.99 each

Eggo Waffles or Pancakes $3.00
Use $.25/1 Kellogg's Eggo Bites Frozen Mini Waffles or French Toast from the 1/26SS (Target) exp-3/1
Final Cost: $2.75 each

Folgers Ground Coffee 22.6-34.5oz $6.99
Use $.25/1 Folgers Ground Coffee Product from the 2/2RP exp-3/16
Final Cost: $6.74 each

Jif Peanut Butter $2.50 each

Kellogg's Apple Jacks 21.7oz $3.33
Final Cost: $3.00 each wyb3

Kellogg's Frosted Flakes 26.8oz $3.33
Final Cost: $3.00 each wyb3

Kelloggs Rice Krispies 24oz $3.33
Final Cost: $2.82 each wyb2

Kelloggs Special K 18oz $3.33
Or $1.00/3 Kelloggs Special K Cereal from the 1/5RP exp-
Final Cost: $3.00 each wyb3

Minute Maid Orange Juice 59oz $2.50 each

Nutri-Grain Bars 5-8ct $2.50 each

Pop Tarts 12ct $2.50
Final Cost: $1.83 each wyb3 with first two printables combined! As low as $1.00 each when you print $1.50/1

Powerade Water Enhancer Drops $3.49 each

Smuckers Jelly, Marmalade, or Preserves $2.50 each

Smuckers Uncrustables 4ct $2.50 each

Grocery

Challenge Butter Spread or Stick 15oz-1lb $2.50
Use $1.00/1 Challenge Butter (printable)
Or $1.00/1 Challenge Butter (printable)
Final Cost: $1.50 each

Cheerios Cereal 8.9-12.9oz $2.00
Use $.75/1 Cheerios Multigrain Cereal (printable)
Or $.60/1 Cheerios Cereal (printable)
Or B1G1FREE (select varieties) (printable)
Final Cost: $1.00 each wyb2

**DEAL SCENARIO**
Buy (2) Cheerios Cereals
Use (1) B1G1FREE (select varieties) (printable)
And Use (1) $,.75/1 General Mills Cereal (Target printable)
Final Cost: $.25 for 2 Boxes!!

Go Gurt 8pk or YoCrunch 4pk $2.00
Use $1.00/1 Yoplait Go Gurt or Trix Multi-Pack (printable)
Or $1.00/1 YoCrunch Pumpkin Pie Parfait Multipack (printable)
Final Cost: $1.00 each

Jennie-O Ground Turkey 20% OFF
Use $1.00/2 Jennie-O Ground Turkey (printable)
Or $1.00/1 Jennie-O Ground Turkey from the 1/5SS exp-3/3
Final Cost: Varies

Kraft Chunk or Cracker Cuts Cheese $2.00
**Catalina Alert**
Buy 2 Get $1.00 Good OYNO
Buy 3 Get $2.00 Good OYNO
Buy 4 Get $3.00 Good OYNO

Nabisco Wheat Thins or Triscuit $1.99
Use $.75/2 nabisco Cookie or Crackers Product from the 1/26SS exp-3/8
Final Cost: $1.62 each wyb2

Nature Valley Granola Bars $2.50
Use $1.25/1 Nature Valley Granola Bars, Thins, Soft Baked Squares or Biscuits (printable)
Or $.50/1 Nature Valley Granola Bars, Thins, Baked Squares and Biscuits from the 1/5SS exp-3/1
Final Cost: $1.25 each

Nestle Cookie Dough $2.00
Use $1.25/2 Refrigerated Cookie Dough (printable)
Final Cost: $1.38 each wyb2

Nutella Spread $3.00
Use B1G1 FREE Nutella Spread from the 2/2SS exp-3/15
Final Cost: $1.50 each wyb2

Oreo Cookies $2.50
Use $.75/2 nabisco Cookie or Crackers Product from the 1/26SS exp-3/8
Final Cost: $2.13 each wyb2

Oscar Mayer Bologna $1.00 each

Oscar Mayer Lunchables $1.00 each

Welch's Juice 64 oz $3.00
Use $1.00/1 Welchs Juice from the 1/5 RP exp-3/31
Or $1.00/2 Welchs Juice from the 2/2 RP exp-3/31
Final Cost: $2.00 each

Yoplait Greek or Greek 100 Yogurt $1.00
Use $1.00/3 Yoplait Greek Yogurt (printable)
Or $.50/1 Yoplait Yogurt Cup (printable)
Or $1.00/3 Yoplait Yogurt (printable)
Final Cost: $.50 each

7UP 2-Liter $1.00
Use $.75/1 7UP Ten, Canada Dry Ten, A&W Ten, RC Ten, Sunkist Ten from the 1/10 SS exp-2/28
Final Cost: $.25 each!!

Produce Deals

Russet Potatoes 10lb $2.99 each

Sweet Potatoes $.88/lb


Frozen Foods

Atkins Frozen Meals $3.00
Use $1.00/1 Atkins Frozen Entree from the 1/5SS exp-3/31
Final Cost: $2.00 each

Green Giant Boxed Veggies $.99
Use $.60/3 Green Giant Boxed Vegetables from the 1/5SS exp-3/29
Final Cost: $.79 each wyb3

Hungry Man Dinners $2.00
Use $1.00/2 Hungry Man Dinners (printable)
Final Cost: $1.50 each wyb2

Kahiki Family Sized Meals or Nuggets $5.00
**BONUS** Get FREE Kahiki Egg Rolls wyb2
Use $2.00/2 Kahiki Frozen Asian Products (printable)
Or B1G1FREE Kahiki Product (printable)
Final Cost: $2.50 each wyb2 PLUS FREE Egg Rolls!

On-Cor Family Meals $2.00 each

Sara Lee Cheesecake OR Coffee Cakes- B1G1FREE

Tyson Bagged Chicken $3.99
Use $1.00/1 Tyson Honey BBQ Buffalo, or Crispy Chicken Strips from the 1/12SS exp-4/12
Final Cost: $2.99 each

Tyson Mini Chicken Sandwiches $3.00
Use $1.00/1 Tyson Mini Chicken Bowls (printable)
Final Cost: $2.00 each

Buy $20.00 Get $5.00 Off Instantly!

Crystal Farms All White Egg Whites $2.00

Jolly Time Microwavable Popcorn 3ct $1.99
Use $.50/1 Jolly Time Healthy Pop Popcorn (printable)
Or $1.00/1 Jolly Time PopCorn with Smart Balance Oil (printable)
Final Cost: $.99 each

Progresso Light Soup $1.50
Use $.50/2 Progresso Soup (printable)
Or $.50/2 Progresso Soup (printable)
Final Cost: $1.25 each wyb2

Weight Watchers Ice Cream $3.99
Use $2.00/5 Weight Watchers Products (printable)
Final Cost: $3.59 each wyb5

Weight Watchers Smart Ones Entrees $2.00
 Use $2.00/5 Weight Watchers Products (printable)
Or $3.00/10 Weight Watchers Smart Ones meals (printable)
Or $3.00/11 Weight Watchers Smart Ones meals (printable)
Or $3.00/7 Weight Watchers Smart Ones meals (printable)
Final Cost: $1.60 each wyb5

**DEAL SCENARIO**
Buy (10) Weight Watchers Smart Ones
 Use (2) $2.00/5 Weight Watchers Products (printable)
Final Cost: $16.00
Get $5.00 Off Instantly!
Final Cost: $11.00 for 10 Smart Ones Entrees!!! That's $1.10 each!!


Weight Watchers Snacks $2.00
Use $2.00/5 Weight Watchers Products (printable)
Or $.55/1 Weight Watchers Sweet Baked Goods (printable)
Or $.55/1 Weight Watchers Sweet Baked Good from the 1/5 RP exp-3/31
Or $.50/1 Weight Watchers Sweet Baked Good from the 1/5 RP exp-3/31
Final Cost: $1.45 each

Weight Watchers String Cheese $3.50
Use $2.00/5 Weight Watchers Products (printable)
Final Cost: $3.10 each wyb5

Yoplait Yogurt Cups 6oz $.50
**BONUS** Buy 10 Get $3.00 Good OYNO
Use $.40/6 Yoplait Yogurts (printable)
Or $.40/6 Yoplait Yogurts (printable)
Or $.40/6 Yoplait Yogurts (printable)
Or $.40/6 Yoplait Yogurts from the 2/2SS exp-3/29
Or $.50/8 Yoplait Yogurts from the 2/2SS exp-3/29
Final Cost: $.43 per cup wyb6

**DEAL SCENARIO**
Buy (42) Yoplait Yogurt Cups=$21.00
Use (7) $.40/6 Yoplait Yogurts from the 2/2SS exp-3/29
Cost After Coupons=$18.20
Get $5.00 OFF Instantly wyb $20.00 in participating products=$13.20
Get $3.00 Good OYNO wyb 10~~~ 42 cups= (4) $3.00 Catalinas
That's like paying $1.20!

***NOTE-I'm not quite sure if (4) Catalinas will print out at the register in the same transaction for this deal. If you are buying 42 cups technically that would equal 4 Catalinas. If only (1) prints then the Final Cost is still $13.20 for 42 cups and you'll receive a $3.00 Cat Good OYNO, LIke paying $10.20 still an awesome deal for 42 cups ($.24 per cup!)

Pets










Saturday, February 1, 2014

*HOT* Price on Campbell's Homestyle and Chunky Soup!

 Get an awesome deal on Campbell's Chunky or Homestyle Soup at Giant Eagle now through 2/5!! This would be a prime time to stock up!!

Campbell's Chunky or Homestyle Soup 14-19oz (select varieties) $1.00 each wyb4
Use $.75/2 Homestyle Soup (printable)
Or $1.00/3 Campbells Healthy Request Soups (printable)
Or $.50/3 Campbells Chunky Soup (printable)
Or $.50/2 Chunky Soup (printable)
Or $.50/4 Campbells Healthy Request Soups from the 1/19SS
Final Cost: $.25 per can wyb2 for Homestyle and $.50 each wyb2 for Chunky!! HOT PRICE!

Meijer 4 Day Sale 1/30-2/2


Check out the deals happening at Meijer for the 4 Day Sale!! Not only are there great deals but there are also some pretty awesome digital Mperks coupons you can load for additional savings!!
Things to remember about Meijer
1. Meijer DOES accept coupons in almost all forms; manufacturers, printable, digital and competitors. 
2. Meijer DOES NOT double coupons
3. This sale will run from 1/30-2/2
To view the complete Meijer coupon Policy please click here: Meijer Coupon Policy, or sign up for Mperks and load these digital offers above:Mperks

Grocery

Ball Park Hamburger or Hot Dog Buns 8ct $1.50 each

Bush's Baked or Grillin Beans 21-28oz $1.69
Final Cost: $1.19 each wyb2

Cheez-It Crackers 9.75-12.4oz $2.50
Use $1.00/2 Cheez-It or Keebler from the 1/26 RP exp-3/23
Final Cost: $2.00 each wyb2

Chi-Chis Salsa 16oz $1.25
Final Cost: $.98 each wyb2

Daisy Sour Cream 16oz $1.50 each

Heluva Good Sour Cream Dip 12oz $.99
Use $.75/1 Heluva Good Sour Cream Dip from the 1/26SS exp-3/30
Final Cost: $.24 each

Hillshire Little Smokies 13-14oz $2.50
Or $.55/1 Hillshire Farms Little Smokies from the 1/19SS exp-3/2
Final Cost: $1.95 each

Jack's Original Pizza 15-18.9oz $2.00 each
**Catalina Alert**
Buy 3 Get $1.00 Good OYNO
Buy 4 Get $2.00 Good OYNO
Buy 5 Get $3.00 Good OYNO

Kraft American Cheese Singles 10.7-12oz $2.00 each

Kraft Mayo OR Miracle Whip 22-30oz $2.99
Or $1.00/2 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing from the 1/19SS exp 2/28
Final Cost: $2.49 each wyb2

Lay's Potato Chips 8.5-10oz B1G1 FREE $2.15 each wyb2

Marzetti Vegetable Dip 13-14oz $2.50
Final Cost: $1.75 each

Sweet Baby Rays BBQ Sauce 18oz $1.00
Final Cost: $.50 each wyb2

Velveeta 32oz $5.48 each

Friday, January 31, 2014

WIN a GoPro Hero3 White Edition!

Enter to WIN this AMAZING GoPro Hero3: White Edition! This is the World's most versatile camera! Here's some more details:
- Professional quality video capture in 1080p 30fps.
- Built in Wi-Fi compatible with the GoPro app for Smartphones/Tablets.
- 5 MP photos with 3 fps burst mode.
- 197'/ 60m Waterproof Housing with integrated flat lense housing.
- Valued at $199.99
To enter to WIN this just click here and enter your email address to subscribe!!!
The winner will be chosen on March 1st 2014! 

FREE Tea Monger Tea, Get 3 FREE Samples!


Get a FREE sample of Tea Monger Tea! You can choose (3) different kinds of Tea or just have them surprise you ;) To get your FREE Tea Monger Tea Samples just click here: FREE Tea, fill in the shipping information, pick your tea choices and then submit! Allow 4-6 weeks for delivery!

FREE Hormel Rev Wrap

It's the most wonderful day of the week-FRIDAY!! Well, at least there's FREEBIES! Let's start the weekend with this Kroger Friday Download good for (1) FREE Hormel Rev Wrap Single Pack! This download is good for TODAY ONLY (Jan 31th) and will expire at 11:59 P.M. tonight! Be sure to load this to your Kroger Loyalty Card now by clicking here: FREE Download Friday! This offer is redeemable at all participating Kroger's through February 15th! ENJOY!! :)

Sunday Paper Coupon *Sneaky Peek*

Thanks to Sunday Coupon Preview we can all get a sneak peak into the coupon inserts in the Sunday Paper every weekend! This weekend we can look forward to (2) Insert which will include: (1) Smart Source, (1) Red Plum! For those of you that don't want to spend a lot on Sunday Papers (everyone) you can check your local Dollar Store that may sell these for just a BUCK! Keep in mind couponers that you may not receive ALL of these coupons in your inserts as they vary in price and by region!

****You Can also print FREE coupons from these sites:

OR, You can order copies of your FAVORITE coupons from a well-known Clipping Service:



Afrin $1/1 nasal spray (3/2)
Afrin $3/1 nasal spray (2/9)
Ajax $.25/1 dish liquid 30oz+ or auto dish pacs (2/22)
Alberto VO5 $1/1 salon series shampoo or conditioner (3/15)
Alberto VO5 $1/1 salon series styling. treatment or hot oil (3/15)
Alberto VO5 $1/4 shampoo, conditioner or body wash (3/15)
Arm & Hammer $1/2 4x concentrated detergents (2/23)
Arm & Hammer $1/2 power paks single use laundry detergents (2/23)
Betty Crocker $.50/2 boxed potatoes excludes potato buds and pouch and twin pack (3/29)
Campbell’s $.50/2 homestyle soup (3/31)
Capri Sun $1/2 super v, 100% juice or roarin waters 10ct (3/2)
Cheerios $1/2 (3/15) 
Clairol $3/1 age defy, nice’n easy foam or perfect 10 hair color (2/28) ETS
Claritin $10/1 70ct (2/9)
Claritin $4/1 30ct+ (3/2)
Coast $.50/1 3 bar+ or body wash (3/15)
Colgate $.75/1 toothpaste 3.4oz+ (2/15)
Ecotrin $1/1 45ct (3/31)
Ecotrin $2/1 125ct+ (3/31)
Eggland’s Best $.50/1 eggs (5/2)
Eggland’s Best $.75/1 cage free or organic dozen (5/2)
Fiber One $.50/1 chewy bars, 90 calorie products, protein chewy bars or meal bar (3/29)
Fiber One $.75/1 protein maple brown sugar or protein cranberry almond cereal (3/15)
Gorton’s $.50/1 seafood product (5/10)
Hamburger Helper $.75/3 (3/29)
Hasbro $1/1 my little pony friends assortment (2/28)
Hasbro $3 off 1 my little pony friends assortment toy AND 1 a pony for every season or my little pony equestria girls DVD (2/28)
Hydroxycut $5/1 (5/3)
Jergens $.50/1 moisturizer 5oz+ (3/1)
Jergens $1.50/1 shea beauty oil (3/1)
Little Debbie $1/1 snacks (3/31) DND
Mariani $.50/1 dried fruit snack 3oz+ (3/31) DND
Nature Made $2/1 vitamin d product (3/2)
Nature Made $3/2 fish oil products (3/2)
Nature Made $5/1 coq10 product (3/2)
Nature Valley $.50/1 greek yogurt protein bars 5ct+ (3/29)
Nature Valley $.50/1 soft-baked oatmeal squares 6ct+ (3/29)
Nature Valley $.75/1 protein crunchy granola bag (3/15)
Nissin $1/3 chow mein or chow noodles (4/6)
Nissin B3G1 free big cup noodles up to $.70 (4/6)
Nutella B1G1 free 13oz hazelnut spread up to $4.29 (3/15)
O-Cedar $2/1 power scrub roller mop (5/31)
Orajel $2/1 cold sore product (5/31)
Phazyme $2/1 product (4/30)
Purina Beneful $1.50/1 6oz+ baked delights (5/2)
Rave $.50/1 hairspray (3/15) ETS
Revitalens $3/1 10oz+ ocutec (3/10)
Tillamook B1G1 free farmstyle greek yogurt 5.3oz up to $1 (5/31)
Trojan $1/1 condoms 10ct+ (5/4)
Trojan $2/1 lubricants (5/4)
Trojan $2/1 vibrations (5/4)
White Rain $.50/2 products (3/15)
Yoplait $.40/6 cups (3/29)
Yoplait $.50/8 cups (3/29)
Zest $.50/1 3 bar+ (3/15)
Zest $1/1 body wash (3/15)



Act $1/1 product (3/29) ETS
Allegra $10/1 70ct or 2 30ct (2/9)
Allegra 42/1 d or children’s product (3/1)
Angel Soft $.45/1 bath tissue (3/2) DND
Angel Soft $.50/1 facial tissue item (3/2) DND
Chattem, Inc $1/1 icy hot, aspercreme, capzasin, sportcreme, arthritis hot or flexall product (3/29) ETS
Cortizone 10 $1/1 product (3/29) ETS
Disney/Marvel $1/1 character shaped gummy vitamins (3/19)
Dove $1/1 anti-perspirant/deodorant (3/2) ETS
Dove $2/1 advanced care anti-perspirant/deodorant (3/2) ETS
Ester-C $2/1 to go (3/4)
Ester-C $3/1 tablet (3/4)
Fancy Feast $1/10 3oz gravy lovers cans (5/2)
Fancy Feast $1/18 3oz elegant medleys cans (5/2)
Fancy Feast $1/24 3oz cans or 1 24ct variety pack (5/2)
Fancy Feast $1/6 3oz mornings cans (5/2)
Garnier $1/1 cleanser (3/15)
Garnier $3 off cleanser AND moisturizer (3/15)
Garnier Fructis $1/1 shampoo, conditioner or treatment (3/15) ETS
Garnier Fructis $1/1 style product (3/29) ETS
Garnier Nutrisse $2/1 haircolor (3/29)
Gillette $.55/1 satin care shave gel (2/28)
Gillette $.55/1 series shave prep (2/28) ETS
Gillette $5/2 male disposables (2/16) ETS 
Gold Bond Medicated $1/1 product excluding 1oz (3/29)
Gold Bond Ultimate $1/1 product excluding 1oz (3/29)
Greenies $1/1 pill pockets 2.6oz+ (3/30)
Greenies $3/1 dental chews 12oz+ (3/30)
L’Oreal $1/1 oleotherapy, everpure, everstrong, eversleek, evercreme or evercurl shampoo, conditioner or treatment or everstyle products (3/29)
L’Oreal $3/1 11oz elnett hairspray (3/29)
L’Oreal $3/2 oleotherapy, everpure, everstrong, eversleek, evercreme or evercurl shampoo, conditioner or treatment or everstyle products (3/29)
Maybelline New York $2/1 lip product excluding baby lips (3/29)
Maybelline New York $3/1 face product (3/29)
Purex $1/1 crystals (3/1)
Purex $2/2 61ct ultrapacks or 146oz+ liquid (3/30) TARGET COUPON
Purex $2/2 crystal items (3/30) TARGET COUPON
Purina Chef Michael’s $3/1 food for dogs (3/16)
Rolaids $2/1 bottled tablet or liquid product (3/29) ETS
Sara Lee $1 off 1lb+ meat at the service deli or 1 package of pre-sliced deli meat (3/16) DND
Sara Lee $1/1 frozen angel food cake (3/9) DND
Slim Fast Buy 2 ready-to-drink 4pks, get any product of equal or lesser value free up to $6.49 (2/16)
thinkThin $.75/1 bar (3/30)
thinkThin $1.50/1 box (3/30)
Unisom $1/1 product (3/29) ETS
Venus/Daisy $5/2 disposables (2/16) ETS