Let's Connect

Monday, March 3, 2014

Meijer Coupon Match-Ups & Deals 3/2-3/8

Here are the coupon match-ups for the weekly sale starting Sunday, March 2nd and running through Saturday night March 8th! 

Things to remember about Meijer
1. Meijer DOES accept coupons in almost all forms; manufacturers, printable, digital and competitors. 
2. Meijer DOES NOT double coupons
To view the complete Meijer coupon Policy please click here: Meijer Coupon Policy, or sign up for Mperks and load these digital offers above:Mperks
You can also view the entire weekly ad HERE, view current Catalina Offers HERE or print coupons from Coupons.comRedplum.com or Klip2Save


Grocery

Activia Yogurt 4pk $1.88
Use $1.00/1 Activia Yogurt Packs from the 3/2SS exp 5/1
Final Cost: $.88 per 4pk!!
*BONUS* Buy $10 in Activia and Get $3.00 OYNO
*DEAL SCENARIO*
Buy (6) 4pks of Activia Yogurt=$11.28
Use (6) $1.00/1 Activia Yogurt Packs from the 3/2SS exp 5/1
Pay OOP: $5.28
Get Back $3.00 OYNO
That's like Paying ONly $2.28 for 6 Packs of Yogurts (24 cups total), OR $.10 per cup ;)

Coffee-Mate Creamer 32oz $3.00
Use $.55/1 Nestle Coffee Mate Liquid or Powder Creamer (printable)
Or $.75/2 Nestle Liquid or Powder Creamers (printable)
Or $1.25/2 Nestle Coffee Mate Creamers from the 2/9SS exp-4/28
Final Cost: $2.38 each wyb2

Dannon Light & Fit OR Fruit On The Bottom Yogurt 4pk $1.88
Use $1.00/1 Dannon Product from the 1/19SS exp-3/14
Final Cost: $.88 each!

General Mills Cereal (select varieties) $3.33
Use $.50/1 Cinnamon Toast Crunch (printable)
Or $1.00/2 Cheerios (select varieties) (printable)
And Use $.75/2 General Mills Cereals (Target printable)
Final Cost: $2.46 each wyb2

Kellogg's Cereal (select varieties) $3.33
*BONUS*
Buy 4 Kashi or Kelloggs Cereal, Get $3.00 OYNO thru 3/31
Or $1.00/3 Kelloggs Apple Jacks, Frosted Flakes, Krave, Little Bites, Mini Wheats, Honey Smacks, Fruit Loops or Corn Pops (printable)
Or $.50/1 Kelloggs Krave Cereal (printable)
Or $.50/1 Kelloggs Apple Jacks Cereal (printable)
Or Save $.70 on Fresh Fruit wyb Raisin Bran Omega 3 Flaxseed Cereal (printable)
Or $.70/1 Kelloggs All Bran Cereal (printable)
And Use $1.00/2 Kelloggs Raisin Bran (Target printable)
Final Cost: As low as $2.33 each wyb2 Raisin Bran

Kraft American Cheese Singles 14.7-16oz $2.50
Use $.75/1 Kraft American Singles (printable)
Final Cost: $ $1.75 each

Kraft  Natural Cheese Slices 7-8oz $2.79
*BONUS* thru 3/22
Buy (2) Get $1.00 OYNO
Buy (3) Get $2.00 OYNO
Buy (4) Get $3.00 OYNO

Nabisco Wheat Thins or Triscuit Crackers 7-10oz $2.50
Use $.75/2 Nabisico Cookies or Crackers from the 1/26SS exp-3/8
Or $1.00/3 Nabisco Cookies or Cracker Product from the 1/26SS exp-3/8
Final Cost: $2.13 each wyb2

Pillsbury Refrigerated Cookie Dough $2.00
Use $1.00/1 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from the 12/15SS exp 3/8
Final Cost: $1.00 each

Velveeta Cheese Loaf 32oz $5.48
*BONUS* Get $1.00 off Instantly wyb2
Use (2) $1.00/1 Velveeta Loaf (printable)
Get $1.00 OFF Instantly
Final Cost: $3.98 each wyb2! OR $4.48 for (1)


Produce Deals

Asparagus $.98/lb *HOT*

Lemons or Limes $2.00/2lb Bag

Large Red Delicious, Golden Delicious, Or Gala Apples $1.18/lb

Strawberries $1.00/lb **HOT**

Sweet Potatoes $.88/lb

Meat Dept. 

Bar-S Meat/Chicken Hot Dogs, Bologna or Cotto Salami-$1.00 each

Bob Evans Sausage Links, Patties or Roll $3.00
Use $1.25/2 Bob Evans Sausage product (printable)
Final Cost: $2.38 each wyb2

Jennie-O Ground Turkey -20% OFF
Use $1.00/1 Jennie-O Ground Turkey form the 1/5SS exp-3/3


Frozen Foods

Aunt Jemima Breakfast Entrees, or Scrambles $.88 each

Banquet Meals $.88 each

Digiorno Thin & Crispy  10.6-11.4.4oz $3.33
Use $2.00/2 DiGiorno Pizzas (Target printable)
Final Cost: $2.33 each wyb2 *HOT DEAL*

El Monterey Breakfast Burritos $.88 each

Farm Rich Snacks $4.00
Use $1.50/2 Farm Rich Snacks (printable)
Or $.75/1 Farm Rich Snack (printable)
Or $.75/1 Farm Rich Snack from the 1/19SS exp 3/16
Final Cost: $3.25 each

Hot Pockets $1.67
Use $1.00/2 Hot Pockets (Facebook printable)
Final Cost: $1.17 each wyb2

Michelina's Entrees $.88
Use $1.00/5 Michelina's Entrees (printable)
Final Cost: $.68 each wyb5

Mrs T's Pierogies $1.67
Use $1.50/3 Mrs T's Pierogies (printable)
Final Cost: $1.17  each wyb3

On-Cor Family-Sized Entrees $2.00
Use $1.00/2 On-Cor Entrees from the 3/2RP exp 5/31
Final Cost: $1.50 each wyb2

Tyson Batter Dipped Tenders 14-28oz $5.99
Use Buy 2 Get 1 FREE Tyson Batter Dipped Tenders (printable-zip 77477)
Final Cost: $3.99 each wyb3





No comments:

Post a Comment