Let's Connect

Friday, February 14, 2014

Giant Eagle Coupon Match-Ups & Deals 2/13-2/19

Here is a small list of the better/best deals for the Giant Eagle Coupon Match-ups & Deals for the Sale week starting 2/13, and ending 2/19. Giant Eagle doubles coupons up to $.99 everyday, accepts competitor coupons, and will accept up to 12 "like" coupons in the same transaction!!!! To view the Giant Eagle Coupon Policy click here: Giant Eagle Coupon Policy. To view the complete lists of FREE printable coupons click here: FREE Printable Coupons and here: FREE Printable Coupons. Also, NOTE* Some Products Offer Fuel Perks Rewards (i.e., $.20 wyb 2 participating items, OR $.30 wyb3 participating items) which is basically the amount offered that you can redeem up to 30 gallons; $.20x30=$6.00 Off on gas, or $.30x30=$9.00 Off on gas, etc. I will let you know of these rewards but I will not include them in the "Final Cost" calculations. This way you can just see what your getting up front and at the register ;) 

Produce

Fresh Express Italian, American, or Sweet Butter Blends Salad Mix $2.50 each

Farmers Market Grape Tomatoes 1qt $3.99 each

Farmers Market Idaho Potatoes 5lb Bag $2.50 each

Farmers Market Whole Sno-White Mushrooms 8oz $2.00 each

Sunkist Cara Cara Navel Oranges 3lb Bag  $3.99 each

Sunkist Jumbo Navel Oranges $1.00 each

Sunkist Lemons $.69 each

Sunkist Imported Limes $.69 each

Sunkist Navel Oranges 8lb Bag $5.99 each

Sunkist Minneolas 3lb bag $4.99 each

Texas Sweet Scarlett Grapefruit 5lb Bag B1G1FREE!

Meat/Seafood

Boneless Center Cut Pork Chops B1G1FREE

Giant Eagle Wild Turkey Breast (Deluxe Smoked OR Oven) $4.99/lb

Semi-Boneless New York Strip Steaks $6.99/lb

Wild Canadian Snow Crab Clusters $7.99/lb


Grocery

Barilla Italian Entrees 9oz $2.00 each
Use $1.00/1 Barilla Entree from the 2/9SS exp-4/5
Or $1.00/1 Barilla Microwaveable Meal (printable)
Final Cost: $1.00 each

Barilla Pasta 12-16oz $1.00 each

Betty Crocker Ready To Spread Frosting $1.50
Use $.75/2 Betty Crocker Frosting (printable)
Final Cost: $.75 each wyb2

Betty Crocker Supermoist Cake Mix 15.25oz $1.25
Use $.75/2 Betty Crocker Supermoist Cake (printable)
Final Cost: $.50 each wyb2

Bob Evans Refrigerated Side Dishes Mac N Cheese or Mash 20-24oz $3.33
Use $1.35/2 Bob Evans Refrigerated Side Dishes (printable)
Or B3G1FREE Bob Evans Refrigerated Side Dishes (printable)
Final Cost: 2.66 each wyb2

Bumble Bee Tuna 5oz $1.00 each

Campbell's Condensed Chicken Noodle Soup 10.75oz $.75
Use $.40/4 Campbell's Condensed Chicken Noodle, Tomato or Mushroom Soup from the 2/9SS exp-4/6
Or $.50/5 Campbell's Condensed Chicken Noodle, Tomato, or Mushroom Soup from the 1/12SS exp-3/15
Final Cost: $.55 each wyb4

Campbell's Condensed Tomato Soup 10.75oz $.75
Use $.40/4 Campbell's Condensed Chicken Noodle, Tomato or Mushroom Soup from the 2/9SS exp-4/6
Or $.50/5 Campbell's Condensed Chicken Noodle, Tomato, or Mushroom Soup from the 1/12SS exp-3/15
Final Cost: $.55 each wyb4

Campbell's Homestyle Soup 14-18.8oz $1.50
Use $.50/2 Campbell's Homestyle Soup from the 2/2SS exp-3/31
Or $1.00/2 Campbells Homestyle Soup from the 1/12SS exp-3/15
Or $.50/2 Campbells Homestyle Soup from the 1/12SS exp-3/15
Final Cost: $1.00 each wyb2

Del Fratelli Tomatoes 14.5-28oz $1.00 each

Del Monte Canned Vegetables 11-15.25oz $1.00 each

Eight O' Clock Coffee 11 or 12oz $5.00
Use $1.00/1 Eight O Clock Coffee (printable)
Final Cost: $4.00 each

French's Crunch Time Entrees 8oz $2.99 each

Giant Eagle Eggs 1 dozen $1.50 each

Giant Eagle Sides 4.5-6.8oz $1.00 each

Giant Eagle Dry Soup Mix 2pk $1.00 each

Giant Eagle Milano Italian Bread 16oz $1.69 each

Kraft Macaroni & Cheese 7.25oz $1.00 each

Kraft Salad Dressing 8ox $1.00 each

Lean Cuisine Entrees 5.25-16oz $2.00 each

Nabisco Chips Ahoy, Teddy Grahams, OR Toasted Chips 8-15oz $2.00
Use $.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Product from the 1/26SS exp-3/8
Or $1.00/2 Teddy Grahams (Facebook printable)
Final Cost: $1.25 each wyb2

Nature Valley Bars 7.4-8.9oz $2.50 each

Nestle Juicy Juice 64oz OR 8pk (select varieties) $2.50
Use $1.00/2 Juicy Juice Product from the 1/5SS exp-3/2
Or $2.00/3 Juicy Juice from the 1/5SS exp-3/2
Or $1.00/3 Juicy Juice from the 1/5SS exp-3/2
Final Cost: $1.83 each wyb3 or $2.00 each wyb2!

Oscar Mayer Carving Board Lunch Meat 7.5oz $3.50
Use $1.00/1 Oscar Mayer Carving Board Meat from the 1/12SS exp-3/9
Final Cost: $2.50 each

Oscar Mayer Reg Bacon 12 OR 16oz $3.99 each

giant-eagle-pepperidge-farm
Here's a nice deal on Pepperidge Farms Frozen Items!! Don't forget, you can mix and match these items too!!
Buy 4 Get 1 FREE Instantly!

Pepperidge Farm Layer Cakes 19.6oz $2.00 each wyb5 participating items

Pepperidge Farm Turnovers 12.5oz $2.00 each wyb5 participating items

Pepperidge Farms Breads 10-14.4oz (select varieties) $2.00 each wyb5 participating items
Use $.50/1 Pepperidge Farm Breads (printable)
Final Cost: $1.00 each wyb5
_________________________________________________________________________________

Pillsbury Toaster Strudel Scramblers, or Pastries 9.8-12.9oz $2.00
Use $.35/1 Pillsbury Toaster Strudel, Scramblers or Pastries from the 1/5SS exp-3/29
Or $.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scramblers or Pastries from the 1/5SS exp-3/29
Final Cost: $1.30 each

Prego Pasta Sauce 45oz $3.00
Use $.75/2 Prego Italian Pasta Sauce (printable)
Or $.75/2 Prego Pasta Sauce (printable)
Or $.75/1 Prego Alfredo Sauce from the 1/5SS exp-2/28
Final Cost: As low as $1.50 each

Stouffer's French Bread Pizza 10.37-12.5oz $2.00 each

Thomas English Muffins 6pk B1G1FREE=$2.09 each wyb2
Use $.55/1 Thomas' product from the 1/19SS exp-3/30
Final Cost: $.99 each wyb2!

V-8 V-Fusion Refreshers or Splash 46-64oz $1.99
Use $.50/1 V8 Fusion Splash from the 1/5SS exp-2/28
Or $.50/1 V8 Refreshers from the 1/5SS exp-2/28
Final Cost: $.99 each

Yoplait Go-Gurt, Yoplait Kids or Trix Multi-Pack Yogurt $2.00
Use $.75/2 Yoplait Go-Gurts, Kids or Trix Yogurt (printable)
Or  $.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Or Trix Multi-Packs from the 1/5SS exp-3/1
Or $.35/1 Yoplait Go-Gurt, Kids Or Trix Multi-Packs from the 1/5SS exp-3/1
Final Cost: $1.25 each wyb2

Yoplait Yogurt Cups 4-6oz $.50 each
Use $.40/6 Yoplait Cups from the 2/2SS exp-3/29
Or $.50/8 Yoplait Cups from the 2/2SS exp-3/29
Or $.40/6 Yoplait Cups from the 1/5SS exp-3/1
Or $.50/8 Yoplait Cups from the 1/5SS exp-3/1
Or $.40/6 Yoplait Cups (printable)
Final Cost: $.37 each wyb6

Spend $20.00 Get $5.00 Good OYNO

Kelloggs Pop-Tarts 6 or 8ct $2.00 each
Use $.40/1 Pop Tarts 50th Birthday Edition Frosted (printable)
Or $.75/1 Kelloggs Pop-Tarts (Kelloggs Family Reward-500 Points)
Or $1.50/1 Kelloggs Pop-Tarts (Kelloggs Family Reward-1000 Points)
Final Cost: $1.20 if Birthday Edition is included, $.50 per box with Kelloggs Rewards!

Jif Peanut Butter 27.3-28oz $4.00 each

Powerade 8 OR 12pk $5.00 each
**BONUS** Buy 2 Get $2.00 OFF Instantly!=2 for 8, $4.00 each!

Smuckers Simply Fruit 10oz, Jelly, Jam or Preserves 12oz (select varieties) $2.00
Use $.55/1 Smuckers Sugar Free Jelly, Jam, fruit or preserves from the 2/17RP exp-3/10
Final Cost: $.90 each (if included)

Spend $20.00 Get $5.00 Good OYNO

Kelloggs Krave 11-14.5oz $2.50
Or $.75/1 Kelloggs Cereal "peelie on Kelloggs boxes" exp-12/31 DND
Final Cost: $1.75 each unless this one doubles then it'll be $1.00 per box!

Kelloggs Rice Krispies 12-15.5oz $2.50 each
Or $.75/1 Kelloggs Cereal "peelie on Kelloggs boxes" exp-12/31 DND
Final Cost: $1.75 each unless this one doubles then it'll be $1.00 per box!

Kelloggs Special K Bars 4.4-5.46oz $2.50 each
Final Cost: $1.75 each wyb2

Kelloggs Special K Cereal 11-13.1oz $2.50 each
Or $.75/1 Kelloggs Cereal "peelie on Kelloggs boxes" exp-12/31 DND
Final Cost: $1.75 each unless this one doubles then it'll be $1.00 per box!

Kelloggs Special K Nourish (select varieties) $2.50 each

Spend $10.00 Get $3.00 Good OYNO

Cap' N Crunch Bars 6.7oz $2.50 each

Cap' N Crunch Cereal 12.5-14oz $2.50 each

Muller Corner Yogurt 5.3oz $1.00 each
Use $1.00/2 Muller Products from the 1/5RP exp-2/28
Final Cost: $.50 each wyb2

Quaker Chewy Bars 6.3-7.4oz $2.50 each

Quaker Life Cereal 13oz $2.50 each

Quaker Soft Baked Bars 7.4oz $2.50 each


Household/Personal Products

Angel Soft Bath Tissue 8 Triple, 12 Double, 24 Reg Rolls $5.99
**BONUS** Get $1.00 OFF Instantly wyb2!
Use $.45/1 Angel Soft Bath Tissue from the 2/2RP exp-3/2 DND
Or $.55/1 Angel Soft Bath Tissue (Facebook printable)
Final Cost: $3.89 each wyb2!

Ajax Dish Liquid 14oz  $1.00 each

Dial Liquid Hand Soap 7.5oz $1.00
Use $1.00/2 Dial Liquid Foaming Hand Soap, Deep Cleansing, Dial For Men Bars, Refills (liquid), or Tone Bars from the 1/26RP exp-2/23
Final Cost: $.50 each wyb2

Gain Liquid Laundry Detergent 50oz $3.99
Use $.50/1 Gain Laundry Detergent (printable)
Or $.50/1 Gain Laundry Detergent from the 1/12RP exp-2/28
Or $1.00/2 Gain Laundry or Fabric Enhancer from the 1/12RP exp-2/28
Final Cost: $2.99 each! HOT Price!

Gain Liquid Laundry Detergent 100oz $8.99
Use $.50/1 Gain Laundry Detergent (printable)
Or $.50/1 Gain Laundry Detergent from the 1/12RP exp-2/28
Or $1.00/2 Gain Laundry or Fabric Enhancer from the 1/12RP exp-2/28
Final Cost: $7.99

Giant Eagle Fabric Softener 51oz OR 80ct Sheets $3.00 each

Giant Eagle Facial Tissue 65-160ct $1.00 each

Giant Eagle Freezer OR Storage Bags 15-25ct, Sandwich OR Snack Bags 100ct $2.50 each

Giant Eagle Liquid Bleach 121oz $3.00 each

Giant Eagle Trash/Lawn & Leaf Bags 10-35ct $3.99 each

Scott Bath Tissue 1000 Sheets-12 Rolls OR 18 Extra Soft Double Rolls $7.49
Use $1.00/2 Scott Bath Tissue 1000 Sheet-8pk+ OR (1)16pk+ from the 1/12RP exp-2/22
Or $1.00/1 Scott Extra Soft 9pk+ from the 1/12RP exp2/22
Final Cost: $6.49 each

Sparkle Paper Towels 6 Big OR 8 Reg Rolls $5.99
**BONUS** Get $1.00 OFF Instantly wyb2
Use $1.00/1 Sparkle Paper Towels (printable)
Final Cost: $3.99 each wyb2

Suave Body Wash 12oz $1.50
Use $.50/1 Suave Mens Body Wash from the 1/26RP exp-2/23
Final Cost: $.50 each

Suave Deodorant 2.6oz $1.50
Use $.50/1 Suave Deodorant Product from the 1/26RP exp-2/23
Final Cost: $.50 each

Suave Professionals Conditioner 12.6oz $1.50
Use $1.00/1 Suave professionals Shampoo or Conditioner from the 1/26RP exp-2/23
Or $1.00/1 Suave Professionals (printable)
Final Cost: $.50 each

Suave Professionals Shampoo 12.6oz $1.50
Use $1.00/1 Suave professionals Shampoo or Conditioner from the 1/26RP exp-2/23
Or $1.00/1 Suave Professionals (printable)
Final Cost: $.50 each

Viva Paper Towels 6 Big Rolls $7.49
Use $1.00/1 Viva 6pk+ from the 1/12RP exp-2/23
Final Cost: $6.49 each
**BONUS**
Buy (2) Get $3.00 OYNO Giant Eagle Register Reward
Buy (3+) Get $4.00 OYNO Giant Eagle Register Reward
**DEAL SCENARIO**
BUy (2) Viva Paper Towels =$14.98
Use (2) $1.00/1 Viva 6pk+ from the 1/12RP exp-2/23
Pay OOP: $12.98, or $6.49 each
Get $3.00 GOOD OYNO! That's like paying only $9.98, or $4.99 each!


Xtra Liquid Laundry Detergent 116 Loads or 175oz $4.99 each

Baby 



Pet

Arm & Hammer Clump & Seal Cat Litter 14lb $7.99 each

Arm & Hammer Scoop Litter 20lb $7.99 each

Iams Dry Cat Food 4-5.7lb $9.99
Use $2.00/1 Iams Dry Cat Food (printable)
Final Cost: $7.99 each

Iams Dry Dog Food 4-5.7lb $9.99
Use $2.00/1 Iams Dry Dog Food (printable)
Final Cost: $7.99 each

giant-eagle-puperoni-milk-bone
Check out this deal on Pet Treats! Buy 3 Get 1 FREE Instantly!!

Milk Bone Dog Snacks $2.50 each wyb4 participating products
Use $1.00/1 Milk Bone Dog Snacks (printable)
Or $1.00/2 Milk Bone Dog Snacks from the 2/9RP exp-4/6
Or $1.00/2 Milk Bone Dog Snacks from the 12/15RP exp-2/16
Final Cost: $1.50 each
***Deal Scenario***
Buy (4) Milk Bone Dog Treats=$10.00
Use (2)$1.00/1 Milk Bone Dog Snacks (printable)
And Use (1) $1.00/2 Milk Bone Dog Snacks from the 2/9RP exp-4/6
Or (1) $1.00/2 Milk Bone Dog Snacks from the 12/15RP exp-2/16
Final Cost: $7.00
Get $2.00 OYNO Giant Eagle Check-Out Rewards
That's like paying $5.00 total or $1.25 per pack of treats!!!

Pup-Peroni Dog Snacks $2.50 each wyb4 participating products
Use $1.00/1 Pup-Peroni Dog Snacks (printable)
Or $1.00/2 Pup-Peroni Dog Snacks from the 12/15RP exp-2/16
Final Cost: $1.50 each
***Deal Scenario***
Buy (4) Pup-Peroni Dog Treats=$10.00
Use (2)$1.00/1 Pup-Peroni Dog Snacks (printable)
And (1) $1.00/2 Pup-Peroni Dog Snacks from the 12/15RP exp-2/16
Final Cost: $7.00-$1.75 per pack!


No comments:

Post a Comment