Let's Connect

Thursday, November 21, 2013

Giant Eagle Coupon Match-Ups & Deals 11/21-11/27

Here is a small list of the better/best deals for the Giant Eagle Coupon Match-ups & Deals for the Sale week starting 11/21, and ending 11/27. Giant Eagle doubles coupons up to $.99 everyday, accepts competitor coupons, and will accept up to 12 "like" coupons in the same transaction!!!! To view the Giant Eagle Coupon Policy click here: Giant Eagle Coupon Policy. To view the complete lists of FREE printable coupons click here: FREE Printable Coupons and here: FREE Printable Coupons. Also, NOTE* Some Products Offer Fuel Perks Rewards (i.e., $.20 wyb 2 participating items, OR $.30 wyb3 participating items) which is basically the amount offered that you can redeem up to 30 gallons; $.20x30=$6.00 Off on gas, or $.30x30=$9.00 Off on gas, etc. I will let you know of these rewards but I will not include them in the "Final Cost" calculations. This way you can just see what your getting up front and at the register ;) 

Grocery

Betty Crocker Cake Mix $1.25
Use $.85/2 Betty Crocker Ready To Spread Frosting, Supreme Brownie Mix, Super Moist Cake Or Dessert Mix (printable)
Or $.75/2 Betty Crocker Ready To Spread Frosting, Dessert Bar Mix, Super Moist Cake Mix, Supreme Brownie Mix from the 9/29SS exp-11/23
Or $.75/2 Betty Crocker Ready To Spread Frosting, Dessert Bar Mix, Super Moist Cake Mix, Supreme Brownie Mix from the 11/10SS exp-1/14
Final Cost: $.40 each wyb2!

Betty Crocker Ready To Spread Frosting $1.59
Use $.85/2 Betty Crocker Ready To Spread Frosting, Supreme Brownie Mix, Super Moist Cake Or Dessert Mix (printable)
Or $.75/2 Betty Crocker Ready To Spread Frosting, Dessert Bar Mix, Super Moist Cake Mix, Supreme Brownie Mix from the 9/29SS exp-11/23
Or $.75/2 Betty Crocker Ready To Spread Frosting, Dessert Bar Mix, Super Moist Cake Mix, Supreme Brownie Mix from the 11/10SS exp-1/14
Final Cost: $.74 each wyb2

Campbells Cream of Chicken Soup $.80
Use $.40/3 Campbells Condensed Soup (printable)
Or $.40/4 Campbells Condensed Soup from the 11/3SS exp-1/14
Final Cost: $.53 each wyb3

Campbells Cream of Mushroom Soup $.80
Use $.40/3 Campbells Condensed Soup (printable)
Or $.40/4 Campbells Condensed Soup from the 11/3SS exp-1/14
Final Cost: $.53 each wyb3

Cool Whip 8oz $1.00
Use $1.50 Wyb (1) Cool Whip & (1) Jell-O Pudding OR Gelatin from the Nov OR Dec Issue of ALL YOU Magazine 
Final Cost: $.25 each wyb this AND Jell-O


Dole Canned Pineapple $1.00
Use $.50/2 Dole Canned Pineapple (printable)
Or $1.00/3 Dole Canned Fruits (printable)
Final Cost: $.50 each wyb2

Dole Canned Mandarin Oranges $1.00
Use $1.00/3 Dole Canned Fruits (printable)
Final Cost: $.67 each wyb3

French's Fried Onions 6oz $3.29
Use $1.00/1 Frenchs fried Onions from the 11/3SS exp 1/14
Or $.50/1 Frenchs fried Onions from the 11/3SS exp 1/14
Final Cost: $2.29 each!

Green Giant Boxed Vegetables $1.00
Use $.60/3 Green Giant Boxed Vegetables from the 9/15SS exp-12/7
Final Cost: $.60 each wyb3

Heinz Homestyle Gravy $1.00
Use $1.00/5 Heinz Home Style Gravy (printable)
Final Cost: $.80 each wyb5

Heluva Good Greek Yogurt Dip $1.99
Use $.75/1 Heluva Good Greek Yogurt Dip from the 11/10SS exp-1/12
Final Cost: $.49 each

Heluva Good Sour Cream Dip $1.67
Use $.50/1 Heluva Good Sour Cream Dip OR Chunk Cheese (printable)
Final Cost: $.67 each

I Can't Believe It's Not Butter 8-16oz $2.50
Use $.30/1 ICBINB from the 11/17RP exp12/15
Or $40/1 ICBINB from the 11/17RP exp12/15
Or $1.00/2 ICBINB from the 11/17RP exp12/15
Final Cost: $1.70 each!

Jell-O Pudding OR Gelatin .3-3.9oz $.75
Use $1.50 Wyb (1) Cool Whip & (1) Jell-O Pudding OR Gelatin from the Nov OR Dec Issue of ALL YOU Magazine 
Final Cost: $.25 each wyb this AND Cool Whip

Libby's Canned Pumpkin 29-30oz $2.99
Use $.75/2 Libbys Pumpkin 15oz+ from the 11/3SS exp 12/31
Final Cost: $2.74 each wyb2

Libbys Canned Vegetables $.68
Use $1.00/4 Libby Canned Vegetables from the 11/10RP exp-12/28
Final Cost: $.43 each wyb4

Marzetti Vegetable Dip $3.49
Use $.75/1 Marzetti Veggie Dip (printable)
Final Cost: $1.99 each!

Nestle Carnation Evaporated Milk $1.25
Use $.50/2 Nestle Evaporated Milk (printable)
Final Cost: $.75 each wyb2

Pillsbury Refrigerated Pie Crust $2.00
Use $.60/2 Pillsbury Pie Crusts (printable)
Or $.50/2 Pillsbury Pie Crust (printable)
Final Cost: $1.40 each wyb2

Swanson Broth 14oz $.60
Use $.40/5 Swanson Broth Products from the 11/3SS exp-1/15
Final Cost: $.44 each wyb5

Household/Personal Products

Hefty Foam Plates, Bowls or Cups, or Compartment Trays 20-80ct $2.98+
*BONUS* B1G1 FREE
Use $1.00/2 Hefty Foam Plates or Bowls from the 11/10RP exp-2/28
Or $1.00/2 Hefty Foam Plates or Bowls from the 9/15SS exp-11/30
Final Cost: $1.98+ total wyb 2

Reynolds Foil Wrap 35sq ft $3.00
Use $.75/1 Reynolds Foil Wrap 35 sq ft+ (printable)
Final Cost: $1.50 each

Ziploc Freezer OR Storage Bags 8-30ct, Sandwich Bags 100ct, Or Containers 2-5ct $2.79
Use $1.00/2 Ziploc Bags (printable)
Or $1.00/2 Ziploc Storage Containers (printable)
Or $1.00/2 Ziploc Bags from the 11/10SS exp-12/31
Or $1.00/2 Ziploc Storage Containers from the 11/10SS exp-12/31
Final Cost: $2.29 each wyb2


Baby 

Beech-Nut Fruities Pouches $1.25
Use $.75/1 Beech Nut Stage 4 Item (printable)
Final Cost: FREE!


No comments:

Post a Comment